metafrasi banner

Jackson's widowbird

Alexandra

Super Moderator
Staff member
The Jackson's Widowbird (Euplectes jacksoni) is a species of bird in the Ploceidae family. It is found in Kenya and Tanzania. Its natural habitats are subtropical or tropical high-altitude grassland and arable land. It is threatened by habitat loss.

EuplectesJacksoni1.jpg

Καμιά ωραία απόδοση με τη λέξη widow; Ή λέγεται Ευπλήκτης;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ευπλέκτης είναι το επίσημο όνομα του γένους.
 

nickel

Administrator
Staff member
χήρες (στον πληθ.) (ζωολ.) κοινή ονομασία των αφρικανικών στρουθιόμορφων πτηνών τής υποοικογένειας Viduinae, με 12 περίπου είδη, που ανήκουν στην ίδια οικογένεια με τον σπουργίτη [ΠαπΛεξ]

widow-bird
A bird of the genus Vidua or subfamily Viduinæ of the family Ploceidæ (Weaver-birds), found in various parts of Africa: so called from the prevailingly black plumage of the males, which are also distinguished by an immensely elongated train of tail-feathers.
(OED)
 
Χήρα.
Εμένα προσωπικά μ' αρέσει και το "χηροπούλι".
:)

Προσθήκη: Αμάν, ούτε να σε κλέψουμε δεν προλαβαίνουμε!
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσθήκη: Αμάν, ούτε να σε κλέψουμε δεν προλαβαίνουμε!
Να επισημάνω ότι δεν έχω πια ειδοποιήσεις (για τα καινούργια). Αν και όποτε περάσω. Απλώς, όλο στο δρόμο μου είστε...
:)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Να επισημάνω ότι δεν έχω πια ειδοποιήσεις (για τα καινούργια). Αν και όποτε περάσω. Απλώς, όλο στο δρόμο μου είστε...
:)
Γιατί δεν έχεις ειδοποιήσεις; Τις έχεις καταργήσει;
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί δεν έχεις ειδοποιήσεις; Τις έχεις καταργήσει;

Ναι. Πειραματίζομαι να δω πώς είναι η ζωή χωρίς ειδοποιήσεις.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Τελικά είχαμε και νήμα εδώ για widow bird. Εγώ έψαχνα για Jackson's widowbird, και αυτή η διαφορά ήταν αρκετή για να μη βρίσκω τίποτα, ούτε στο Γκουγκλ ούτε εδώ μέσα. Αμάν.
 
Top